Ettevõtja - kasuta oma ärilaenu mõistlikult

Ettevõtte elutsükli jooksul võivad tekkida erinevad olukorrad ja põhjused, miks on vaja täiendavat rahastamist. Õigesti määratletud ja konkurentsivõimeliselt võetud ärilaen võib sellistel juhtudel aidata ilma märkimisväärset riski võtmata.

Investeeringud, laienemine, tehnoloogia uuendused konkurentsivõime säilitamiseks, lisatööjõu palkamine ja rahavoogude tasakaalustamine on tüüpilised olukorrad, kus ettevõte võib kaaluda täiendava rahastuse kaasamist. 

Samal ajal võib laenu tagasi maksmine ja intressimäära kõikumine olla murekohaks, mis ettevõtte otsustusprotsesse aeglustab. Kuigi laenu võtmine peaks olema hoolikalt kaalutud otsus, on väikese pingutusega ja ärilaenude võrdlemisega võimalik leida rahastamise lahendus, mis ei ohusta ettevõtte jätkusuutlikkust.

Kuida ärilaene võrrelda

Täida taotlus internetis

Täida taotlus internetis

Võrdle laene

Võrdle laene

Vali endale kõige sobivam laen

Vali endale kõige sobivam laen

Raha laekub sinu kontole

Raha laekub sinu kontole

Ärilaenu peamised omadused

Ärilaene võetakse ettevõtte alustamiseks, juhtimiseks või laiendamiseks. Ärilaene väljastavad pangad ja finantsasutused. Ärilaenu saab taotleda kuni ettevõtte ühe kuu 1,5-kordse käibe väärtuses.

Ärilaenud võivad olla tagatud või tagamata. Tagamata ärilaene saab taotleda kuni 200 000 euro ulatuses. Kui laenu tagatiseks antakse vara (näiteks kinnisvara või väärtpaberid) on tegu tagatud laenuga ja sel puhul on võimalik laenusumma suurem. Tavaliselt on tagatud ärilaenudel madalamad intressimäärad kui tagamata laenudel.

Erinevalt näiteks isiklikuks tarbimiseks mõeldud laenudest tuleb ärilaenu taotlemisel alati näidata konkreetset eesmärki. Kui on mitu kavandatud kasutust, peaks laenutaotlus näitama, milleks enamik laenust kasutatakse. Ärilaenu tagasimakse periood on 1-60+ kuud.

Ärilaenu eesmärkideks võivad olla näiteks:

 • Ostud
 • Töötajate palgad
 • Turundus
 • Lao täiendamine
 • Eelnevate võlgade refinantseerimine
 • Laienemine või ruumide renoveerimine
 • Käibekapital

Ärilaenude intressimäärad ja muud kulud

Nagu muud laenud ja krediidid, rakendatakse ärilaenudele intressi. Samuti võivad lisanduda erinevad tasud, nagu konto avamise ja hooldamise tasud ning arveldustasud. Nii intressimäärad kui ka lisatasud võivad varieeruda sõltuvalt laenuandjast.

Kokkuvõttes sõltub ärilaenu kogukulu intressimäärast, laenusummast ja laenuperioodist. Tuleb arvestada, et finantsturgude kõikumised mõjutavad ka ärilaenude intressimäärasid. Siiski on kõige olulisem tegur laenu kogukulude arvutamiseks konkreetse ettevõtte finantsolukord.

Laenu pakkuv pank või finantsasutus hindab ettevõtte võimet laenu tagasi maksta ja määrab ärilaenu intressimäära vastavalt sellele. Kui tagasimaksevõime on hea, on tõenäolisem, et ärilaenule pakutakse madalamat intressimäära.

Ärilaenude intressimäärad võivad oluliselt erineda, ulatudes 5–30 protsendini. Näiteks vastavalt Soome Panga statistikale oli uute ärilaenude keskmine intressimäär 2023. aasta suvel 9,4%.

Individuaalset laenuintressi mõjutavad tegurid on:

 • Ettevõtte finantsolukord
 • Ettevõtte ajalugu ja finantsjuhtimine
 • Ettevõtte vastutavate isikute finantsolukord ja nende seosed ettevõttega
 • Taotletav laenusumma
 • Tagasimakseperiood
 • Ettevõtte tuleviku väljavaated


"Ärilaenu maksumus sõltub intressimäärast, laenusummast ja laenuperioodist. Tuleb arvestada, et finantsturgude kõikumised mõjutavad ka ärilaenude intressimäärasid. Siiski on kõige olulisem tegur laenu kogukulude arvutamiseks konkreetse ettevõtte finantsolukord.”

Millised ettevõtted saavad taotleda ärilaenu?

Levinud arvamus on, et väikesed ettevõtted ei saa ärilaenu taotleda. Siiski ei mängi ettevõtte suurus ja juriidiline vorm siin erilist rolli. Ärilaenu saavad taotleda füüsilisest isikust ettevõtjad, väikesed ja keskmise suurusega ettevõtted (VKE), samuti aktsiaseltsid, osaühingud ja usaldusühingud.

Ärilaenu taotlemise tingimus on, et ettevõte on registreeritud Eesti äriregistris ja on krediidivõimeline. Lisaks peab laenu taotlev isik omama ettevõttes allkirjaõigust.

Riski hindamisel ja intressimäära määramisel võivad laenuandjad arvesse võtta ka seda, millises tööstusharus ettevõte tegutseb. Teisisõnu võib laenuandja perspektiivist olla mõni tööstusharu riskantsem kui teine.

Leia parim ärilaen oma ettevõttele

Viis põhjust, miks võrrelda ärilaene Sortteri abiga

Üks tagasi lükatud laenutaotlus ei räägi teie ettevõtte laenu saamise võimaluste kohta kogu tõtt. Teisalt näitab isegi üks positiivne laenuotsus, et on neid, kes on valmis teie ettevõtet rahastama. Sellisel juhul oleks mõistlik võrrelda, kas saaksite kuskilt mujalt soodsamate tingimustega laenu.

Ärilaenude võrdlemine näitab, millised erinevused on laenuandjate hindades. Vastutustundlik ettevõtja võrdleb ärilaene, et leida selline, mis ei koorma liigselt ettevõtte finantse ega ohusta selle jätkusuutlikkust.

Ettevõtjana on teil kindlasti paremaid asju teha kui otsida soodsaimat laenupakkumist. Selleks pakubki Sortter ettevõtjatele laenude võrdlemise teenust.

Sortter võrdleb ärilaene järgmiselt:

 • Leitakse sobivate tingimuste ja hinnaga laen kliendi ettevõttele.
 • Tuuakse selgelt välja erinevate laenuandjate tingimused.
 • Ettevõtja jaoks on laenu võtmise risk võimalikult väike.
 • Ettevõte saab kokku hoida laenu kogukuludelt.
 • Konkurents suurendab finantsettevõtete läbipaistvust. 

Ärilaenu võrdlus Sortteriga praktikas

Laenude võrdlemiseks on vaja täita üks taotlus Sortteri veebisaidil. Taotluse alusel tehakse laenupakkumised, millest saate rahulikult valida kõige sobivama hinna ja tingimustega laenu oma ettevõttele.

Laenupakkumised kehtivad tavaliselt umbes kaks nädalat. Siiski ei kohusta laenutaotluse esitamine ühtki laenupakkumistest vastu võtma. Pakkumised võivad näidata, et ettevõtte jaoks pole praegu soovitatav laenu võtta. Me mõistame seda ja soovime eelkõige ettevõtetele vastutustundlikus finantsjuhtimises abiks olla. 

Laenu taotlemise ja võrdlemise protsessi lihtsustamiseks on soovitatav valmis panna järgmised dokumendid, vastavalt laenuandja tingimustele:

 • Viimased finantsaruanded
 • Aastaaruanded
 • Vahefinantsaruanded, kui on möödunud rohkem kui 3 kuud viimaste finantsaruannete koostamisest.

Lihtne ja kiire laenude võrdlus - ärilaen kontol juba paari tööpäeva jooksul

Üheks Sortteri laenude võrdlemise teenuse eeliseks on see, et kõik laenupakkumised, mis teie ettevõttele tehakse, on samas formaadis. Seetõttu ei pea te otsima eraldi intressimäärasid ega laenutingimusi igale pakkumisele. Vastupidi, need on selgelt esitatud ning iga pakkumine järgib sama loogikat ja terminoloogiat.

Sortter näitab pakkumisi alustades odavamatest, kõige madalama kogukuluga laenupakkumistest. Laenu kogukulu arvutatakse aastase protsendimäära (APR) alusel, mis arvestab mitte ainult intressi, vaid ka kõiki muid laenuga seotud kulusid.

Sobivaim laenupakkumine ei pruugi tähendada ainult madalaid kulusid, vaid laenu valimisel tuleks arvesse võtta ka seda, kui pikk on tagasimakseperiood ja sellega seotud tingimused ning kas laenu on võimalik ennetähtaegselt ilma lisatasuta tagastada. 

Sobiv ärilaen:

 • Katab vajalikud ostud/investeeringud
 • Ei häiri põhjendamatult ettevõtte tegevust
 • Ei ohusta käibekapitali, st ettevõtte regulaarsete kulude jaoks kasutatavaid vahendeid.

Sortteriga on ärilaenude võrdlemine mitte ainult lihtne, vaid ka kiire - raha võib teie ettevõtte kontole jõuda mõne tööpäeva jooksul. Lisaks on meie teenus klientidele tasuta, kuna meie sissetulekud põhinevad meie partnerite makstavatel komisjonitasudel.

Sortter pakub usaldusväärset laenude võrdlusteenust. Teeme koostööd ainult tuntud ja usaldusväärsete pankade ning finantsasutustega.

Sortteri teenus toimib turvalises keskkonnas ja meie andmete turvalisust jälgitakse ja uuendatakse pidevalt.

Laenuperiood võib olla 1 kuni 60+ kuud. Näide: Kui laenusumma on 10 000 €, intressimäär 7%, tagastamise tähtaeg 12 kuud ja tasu 0 €, igakuine osamakse 865,27 €, tagastatav summa 10383,24 € ning krediidi kulukuse määr on 7,23% aastas.