Mis on Nõudlus?
Nõudlus on majandustermin, mis kirjeldab tarbijate valmisolekut ja suutlikkust osta teatud koguses kaupa või teenust kindla hinnaga kindlal ajahetkel.
Nõudlust mõjutavad mitmed tegurid, sealhulgas toote hind, tarbijate sissetulekud, tarbijate eelistused, asendustoodete olemasolu ja turu üldine majanduslik olukord. Üldreeglina kehtib nõudlusseadus, mille järgi toote hinna tõustes nõudlus selle toote järele tavaliselt väheneb ja hinna langedes nõudlus suureneb, eeldusel et muud tingimused jäävad samaks.
Nõudluse põhijooned
- Negatiivne seos hinna ja koguse vahel: Kõrgem hind vähendab tavaliselt ostetavat kogust ja madalam hind suurendab seda.
- Mõjutajad: Sissetulekute muutused, tarbijate maitsed, reklaam, hinnad teistel seotud toodetel (asendus- ja täiendkaubad), tuleviku ootused.
- Ajutised ja püsivad muutused: Nõudlus võib ajutiselt muutuda (nt hooajalised ostud) või pikaajaliselt (nt tehnoloogia areng muudab vajadusi).
Nõudluse olulisus majanduses
Nõudlus määrab suuresti ära toodete ja teenuste hinnad turul ning mõjutab ettevõtete tootmisotsuseid. Tugev nõudlus võib viia hinnatõusuni, samas kui nõudluse vähenemine võib viia hinnalanguseni ja tootmismahtude kohandamiseni.
Seega on nõudlus üks keskseid mõisteid majandusteoorias ja turumajanduse toimimisel.